Dantims greitai atkurti - skaitmeninės technologijos ir unikalūs metodai

„Lietuvos Rytas", priedas „Sostinė"

Vilniaus odontologijos klinikos „Privati praktika" vadovo Jevgenijaus Travkino teigimu, naujausios skaitmeninės technologijos ir unikalūs implantavimo metodai leidžia dantis ant implantų atkurti per vieną dieną. „Kitas šiuolaikinių technologijų privalumas - pacientas gali pats aktyviai dalyvauti kuriant naujus dantis, tai labai svarbu geriausiems rezultatams pasiekti", - sakė gydytojas odontologas. Dešimties metų implantavimo praktiką turinčio gydytojo odontologo J.Travkino paprašėme plačiau papasakoti apie tai, kokie taikomi greito dantų atkūrimo gydymo metodai bei technologijos ir kaip skaitmeninės naujovės pakeitė paciento vaidmenį kuriant naujus jo dantis.

- Gydytojau, kaip atkuriant dantis padeda kompiuterinės technologijos? - Pradėkime nuo pirminio paciento dantų būklės diagnozavimo etapo. Diagnozuoti naudojame 3D tomografiją, kuri leidžia matyti trimatį žandikaulio vaizdą įvairiais pjūviais ir tiksliai įvertinti jo būklę, kaulo kokybę. Vėliau planuojamas gydymas.

Naudojamės specialia kompiuterine programa, kuri padeda suplanuoti visą gydymo eigą, numatyti implantuoti tinkamas vietas ir optimalų implantų išdėstymą. Atliekant implantavimą dažniausiai naudojamas chirurginis gidas - tai priemonė, kuri leidžia gydytojui tiksliai įsriegti implantus numatytose žandikaulio vietose. Naujų nuolatinių dantų gamybos procese - pradedant atspaudo paėmimu ir baigiant naujo danties vizualinio vaizdo sukūrimu – vėlgi dalyvauja skaitmeninės technologijos.

- Kaip pasikeitė paciento vaidmuo jo dantų atkūrimo procese? -Anksčiau dantų atkūrimo procese pacientui buvo skiriamas labiau pasyvus vaidmuo, pasitikint gydytojo rekomendacijomis ar dantų techniko įsivaizduojamais vizualiais dantų atkūrimo rezultatais. Ištobulėjus skaitmeninėms technologijoms odontologijos specialistų kompetencijos bei atsakomybės už gydymo rezultatus svarba nesumenko. Tačiau paciento vaidmuo per visą dantų atkūrimo procesą tapo kur kas svarbesnis nei anksčiau.

- Kuriuo momentu į dantų atkūrimo procesą įsitraukia patys pacientai? - Jau per pirmuosius susitikimus pacientai fotografuojami, filmuojami. Peržiūrėdami vizualią medžiagą kartu aptariame jų problemas, kas netenkina, ko norėtų, kaip įsivaizduoja savo šypseną po dantų atkūrimo. Dėl kompiuterinių technologijų turime galimybę dar prieš implantavimą parodyti pacientui, kaip jis preliminariai atrodys po dantų atkūrimo. Filmuojame pacientą ne tik prieš, bet ir iš karto po implantavimo procedūros. Naujus laikinuosius dantis pacientams tvirtiname iš karto po implantavimo per tą patį vizitą, taigi vizualioje medžiagoje žmogus gali labai greitai ir aiškiai pamatyti, koks didelis skirtumas yra „prieš" ir „po". Pamatęs save ekrane su naujais laikinaisiais dantimis žmogus tarsi vėl atgimsta. Manau, kad mūsų mintys ir mumyse vykstantys fiziologiniai procesai yra glaudžiai susiję, todėl pozityvumas, tikėjimas gerais rezultatais labai prisideda prie sėkmingo implantų prigijimo.

- Sakėte, kad nebeliko visų taip nemėgstamų „šaukštų su košėmis" atspaudams gaminti? -Vietoj seniau naudotų priemonių atspaudams paimti naudojamas skaitmeninis skeneris. Per kelias minutes nuskenuojamas implantas bei šalia esantys dantys, tada vaizdas perkeliamas į kompiuterį ir prasideda naujo nuolatinio danties „vizualizacijos" procesas, kuriame gali dalyvauti pats pacientas. Drauge sukuriame jo naują šypseną, kuri vėliau tampa realybe.

- Minėjote, kad iš karto po implantavimo, tą pačią dieną, tvirtinate laikinuosius dantis. Ar tai patikima, ar netrukdo implantams prigyti? - Mūsų klinikoje naudojami itin kokybiški ypatingo mikro- ir makrodizaino švediški implantai, ant kurių nauji laikinieji dantys gali būti tvirtinami tuoj pat po implantavimo. Kramtant laikinaisiais dantimis yra skatinami fiziologiniai procesai žandikaulyje, kartu gerėja implantų prigijimo procesas. Tai ypač svarbu atkuriant dantis bedančiams. Su laikinaisiais dantimis anksčiau išimamuosius protezus turėję žmonės gali gyventi visavert į aktyvų gyvenimą, valgyti mėgstamą kietesnį maistą, nejausti jokio psichologinio ar fizinio diskomforto, kol yra gaminami nuolatiniai dantys.

- Plačiau papasakokite, kaip atkuriami dantys bedančiams pacientams. - Tokiais atvejais paprastai taikome unikalią gydymo metodiką, kurią sukūrė ir užpatentavo žinoma Švedijos kompanija, ji yra dantų implantų gamybos pradininkė pasaulyje. Sią metodiką sudaro specialiai bedančiams pacientams gydyti sukurtų priemonių bei technologijų visuma, gydymas vyksta remiantis patvirtinta metodikos taikymo eiga. Gydymo planavimas bei implantavimas atliekamas pasitelkiant kompiuterines technologijas. Visi vieno žandikaulio dantys paprastai atkuriami ant keturių implantų. Jei reikia, pašalinami beviltiškai sugedę savi dantys, sriegiami implantai, ant kurių iš karto tvirtinami natūraliai atrodantys laikinieji dantys. Visa tai atliekama per vieną procedūrą. Maždaug po pusmečio laikinieji dantys pakeičiami nuolatiniais. Per vieną vizitą gali būti atkurti tiek vieno, tiek ir abiejų žandikaulių dantys. Vėliau labai svarbu, kad pacientai tinkamai prižiūrėtų savo naujuosius dantis. O priežiūra nėra kuo nors ypatinga, ji tokia pat kaip nuosavų dantų priežiūra.

- Netekti visų dantų – didelė trauma žmogui, tačiau ir vienas prarastas dantis matomoje vietoje gali tapti didele problema. - Taip, aktyvų socialinį gyvenimą gyvenančiam, versliam žmogui netekti net ir vieno priekinio danties gali būti trauma. Tokiais atvejais, kai žmogus turi nepataisomai sugedusį dantį ar kelis dantis, gali būti taikoma unikali momentinio implantavimo metodika: per vieną vizitą pašalinami sugedę ar pažeisti dantys ir į jų vietą tuoj pat sriegiami implantai, ant kurių iš karto tvirtinami į natūralius panašūs laikinieji dantys. Tai labai patogu, nes viskas – sugedusio danties šalinimas, implanto sriegimas ir naujo laikinojo danties pritvirtinimas – atliekama tik per vieną procedūrą. Prigijus implantui po kelių mėnesių laikinieji dantys pakeičiami nuolatiniais.

- Gydymas implantais nėra pigus, ar šis sprendimas ilgalaikis? - Rezultatas tikrai vertas investicijos. Praktika rodo, kad tinkamai prižiūrimi implantai pacientams - visam gyvenimui. Dažnas net užmiršta gyvenantis ne su savo dantimis. Plati šypsena tampa jų gyvenimo kasdienybe.