Galimybė greitai turėti naujus dantis net ir visai sunykus žandikauliui

„Lietuvos rytas”, priedas „Gyvenimo būdas” 2017.02.11

Dažnas apie naujus dantis svajojantis, tačiau visai sunykusį žandikaulį turintis pacientas yra girdėjęs rekomendacijas prieš tai atlikti kaulo priauginimo procedūrą. O tai reiškia, kad teks gerokai pavargti ir naujų dantų laukti metus ar net kelerius. Šiuolaikinė odontologija siūlo kitą išeitį – ilguosius skruostikaulinius datų impalantus. Tiesa, su šiais ypatingais implantais dirbančių specialistų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje labai nedaug. Vienas jų – vilnietis gydytojas burnos chirurgas Donatas Jurgaitis.

Tik prieš savaitę D.Jurgaitis grįžo iš kursų Barselonoje, kur gilino savo žinias pas žinomą pasaulyje dantų implantavimo specialistą dr. Carlosą Aparicio. Šis mokslininkas jau daugelį metų savo praktikoje taiko ilguosius skruostikaulinius dantų implantus smarkiai sunykusį žandikaulį turinčių pacientų dantims atkurti ir yra su kūręs naują ištobulintą šių implantų taikymo metodiką. Paprašėme Donato Jurgaičio plačiau papasakoti apie šią metodiką, ilguosius dantų implantus bei naujoves, kurias sužinojo per kursus.

 – Papasakokite plačiau apie ilguosius skruostikaulinius dantų implantus.

D. Jurgaitis: Labai nedaug gydytojų odontologų savo praktikoje taiko ilguosius skruostikaulinius dantų implantus. Priežastis ta, kad jiems taikyti reikia ypatingos gydančio specialisto kvalifikacijos, patirties ir žinių. Būtina investuoti daug laiko, pastangų ir lėšų, kad šis darbas būtų atliktas profesionaliai. Pacientams ilgieji skruostikauliniai dantų implantai gali teikti daug privalumų. Didelė dalis visus dantis praradusių pacientų turi gerokai sunykusį viršutinį žandikaulį, todėl nepakanka kaulo tam, kad būtų galima įsriegti įprastus dantų implantus. 

Prieš implantuojant turėtų būti atliktas žandikaulio kaulo priauginimas. Tokia procedūra yra sudėtinga, gana varginanti ir gali užtrukti labai ilgai. Norint jos išvengti gali būti naudojami ilgieji dantų implantai, kurie sriegiami ne į žandikaulį, o į skruostikaulį. Pacientams ši procedūra niekuo nesiskiria nuo įprasto dantų implantavimo, o naujus laikinus dantis jie gali turėti jau po vienos dienos.

– Kuo ypatinga dr. C.Aparicio sukurta metodika?

D. Jurgaitis: Dr. C. Aparicio – plačiai pasaulyje žinomas ir vertinamas dantų implantavimo specialis tas, patyręs lektorius, kelių knygų autorius. Pirmąjį savo mokslinį darbą apie ilgųjų skruostikaulinių dantų implantų taikymą jis išleido dar 1993 m. Remdamasis savo ilgalaike patirtimi dr. C.Aparicio labai iš tobulino s niau naudotą klasikinę šių implantų naudojimo metodiką ir sukūrė naują, turinčią daug privalumų tiek gydytojui, tiek ir pacientui. Gydytojui dirbti su šia metodika daug paprasčiau, ji lengviau pritaikoma, ją naudojant kur kas patogiau įsriegti dantų implantus. Pacientui taip pat yra daug privalumų – pooperacinis laikotarpis paprastesnis, maksimaliai išvengiama galimų komplikacijų, daug patogesnė naujųjų dantų priežiūra. Metodika leidžia net ir labai sudėtingais atvejais atkurti dantis per maksimaliai trumpą laiką. Šiandien dr. C.Aparicio gydymo metodika pasaulyje pripažinta ir plačiai naudojama.

– Ką nauja ir naudinga sau sužinojote šiuose kursuose?

D. Jurgaitis: Kursai buvo išties labai naudingi. Mūsų grupė buvo labai nedidlė, galėjau daug asmeniškai pabendrauti su dėstytoju, gavau itin vertingų jo patarimų. Buvau skaitęs dr. C. Aparicio knygą ilgųjų skruostikaulinių implantų taikymo tema, tačiau, be abejo, raštu neįmanoma perteikti visų metodikos taikymo subtilybių ir niuansų, kuriuos sužinojau per praktinę mokymų dalį. Atliekant sudėtingas dantų atkūrimo procedūras net ir mažos detalės gali būti svarbios gydymo rezultatams ir gerokai supaprastinti procedūrą.

– Ar atėjęs į jūsų odontlogijos kliniką visus dantis praradęs pacientas net ir labai sudėtingais atvejais jau po dienos gali džiaugtis naujais dantimis?

D. Jurgaitis: Taip, gali. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad dar prieš dantų implantavimo procedūrą pasitelkus kompiuterines technologijas atliekama burnos būklės diagnostika ir parengiamas detalus gydymo planas. Kliniko je turime kompiuterinį tomografą – galime matyti trimatį dantų vaizdą įvairiais pjūviais ir tiksliai įvertinti žandikaulio būklę. Gydymui planuoti naudojame specialią kompiuterinę programą, kuri leidžia detaliai suplanuoti implantavimo procedūros eigą, parinkti implantuoti tinkamiausias kaulo vietas, numatyti geriausią implantų sriegimo kryptį ir padėtį žandikaulyje. Daugumą ar visus dantis praradusiems pacientams gydyti mūsų klinikoje taikoma unikali, žinomos Švedijos kompanijos sukurta ir patentuota gydymo metodika, kuria remiantis visus vieno žandikaulio dantis galima atkurti tik ant 4 implantų. Priklausomai nuo konkrečios situacijos ir viršutinio žandikaulio sunykimo laipsnio, gali būti naudojami įprasti arba ilgieji skruostikauliniai dantų implantai. Sudėtingiausiais atvejais gali būti naudojami visi 4 ilgieji implantai. Viršutinio žandikaulio implantavimas, priklausomai nuo operacijos sudėtingumo, užtrunka apie dvi tris valandas. Po implantavimo tą pačią ar kitą dieną tvirtiname natūraliai atrodančius laikinuosius dantis. Maždaug po pusmečio, implantams prigijus, laikinuosius dantis pakeičiame nuolatiniais. Jeigu pacientas yra netekęs ir apatinio žandikaulio dantų, analogiškai, naudojant 4 dantų implantus, galibūti atkuriami ir visi apatinio žandikaulio dantys.

– O kaip per tokią procedūrą jaučiasi pacientai? Ar vis dar pasita ko bijančių gydytis dantis?

 D. Jurgaitis: Viena mūsų klinikos naujovių – galimybė gydyti ir atkurti dantis taikant bendrinę nejautrą (narkozę). Tai labai aktualu gydant dantis vaikams, taip pat tuomet, kai suaugusiesiems atliekamos sudėtingos dantų atkūrimo procedūros. Kai procedūra paprastesnė, gali būti taikoma sedacija, mes ją vadiname gydymu snaudžiant. Atkuriant vieną ar kelis prarastus dantis paprastai užtenka vietinio nuskausminimo. Vienas būdų minimaliai sumažinti baimę gydytis dantis yra galimybė kuo daugiau ir iš samiau sužinoti apie dantų at kūrimo ant implantų procedūrą, jos eigą. Tam puikiai padeda mūsų organizuojamos nemokamų konsultacijų savaitės ir pacientams skirti seminarai. Be to, pastebiu, kad vis dažniau mūsų kliniką savo draugams, kolegoms bei giminėms rekomenduoja buvę pacientai. Aplinkiniai turi puikią galimybę iš pirmųjų lūpų išgirsti, kaip vyksta gydymas implantais, kokių rezultatų galima tikėtis. Tuomet dažniausiai baimės nebelieka, atsiranda pasitikėjimas mumis ir tikėjimas gydymo sėkme. O tai – geriausias klinikos darbo įvertinimas ir svarbus motyvas mums nuolat tobulėti.