Naujos implantavimo galimybės turintiems sunykusį žandikaulį

Lietuvos rytas", priedas „Gyvenimo būdas"

Vasaros pradžioje Lietuvoje viešėjusi garsi pasaulyje veido ir žandikaulių chirurgijos specialistė profesorė Chantal Malevez su vilniečiu gydytoju burnos chirurgu Donatu Jurgaičiu atliko dantų atkūrimo procedūras, kurioms reikia išskirtinio profesionalumo ir žinių. Per operacijas naudoti naujos kartos ilgieji skruostikauliniai dantų implantai. D.Jurgaitis buvo vienas pirmųjų gydytojų, galėjusių išbandyti šiuos ypatingus implantus, kurie suteikia dar daugiau galimybių atkurti dantis visai sunykusį žandikaulį turintiems pacientams. Apie žinomos pasaulyje implantavimo specialistės vizitą, kartu su ja atliktas unikalias operacijas ir apie tai, kokias galimybes naujos kartos ilgieji skruostikauliniai dantų implantai teikia dantis praradusiems pacientams, kalbėjomės su gydytoju burnos chirurgu D.Jurgaičiu.

- Kaip nutiko, kad implantavimo guru pasaulyje laikoma profesorė Chantal Malevez nusprendė apsilankyti Lietuvoje?

- Su profesore susipažinome beveik prieš metus jos vedamuose implantavimo kursuose Ispanijoje. Tuomet su ja aptarėme galimybę atvykti į Lietuvą ir kartu atlikti kelias sudėtingesnes dantų atkūrimo operacijas pacientams, kuriems jau nebegalima taikyti įprastų implantų dėl to, kad jų žandikaulis yra smarkiai sunykęs.

Profesorė Ch.Malevez yra šios srities ekspertė, ji viena pirmųjų pasaulyje beveik prieš 20 metų dantims atkurti pradėjo naudoti ypatingus skruostikaulinius dantų implantus, kurie yra ilgesni nei įprasti ir sriegiami ne į žandikaulį, o į skruostikaulį. Labai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę dirbti su tokio aukšto lygio profesionale, kuri kartu yra ir nepaprastai mielas, šiltas žmogus. 

- Dantų atkūrimo procedūros buvo atliekamos jūsų vadovaujamoje odontologijos klinikoje. Ar užteko jūsų turimų technologijų ir įrangos operacijoms atlikti? - Profesorė gerąja prasme labai nustebo pamačiusi naujausią įrangą, kurią mes turime klinikoje, ir kompiuterines technologijas, kurias naudojame implantavimui planuoti bei atlikti. Dar prieš atvykstant profesorei specialia kompiuterine programa suplanavau numatomą implantavimo procedūrų eigą. Ši programa leidžia tiksliai parinkti implantuoti tinkamiausias kaulo vietas, numatyti geriausią implantų sriegimo kryptį ir padėtį žandikaulyje. Susitikome su profesore implantavimo išvakarėse, drauge aptarėme mano parengtus gydymo planus ir ji jiems visiškai pritarė.

- Plačiau papasakokite apie kartu su profesore atliktas implantavimo procedūras. - Buvo atliktos dvi implantavimo procedūros: vidutinio amžiaus vyrui ir moteriai buvo visiškai atkurti viršutinio žandikaulio dantys. Jiems pritaikėme unikalią bedančių pacientų gydymo metodiką, kai visi vieno žandikaulio dantys atkuriami tik ant 4 implantų. Abiejų pacientų viršutiniai žandikauliai buvo smarkiai sunykę, todėl dantims atkurti naudojome ne tik įprastus dantų implantus, bet ir naujausios kartos specialius ilguosius dantų implantus, kurie, kaip minėjau, sriegiami ne į žandikaulį, o į skruostikaulį. Implantavau aš, o profesorė asistavo, stebėjo eigą ir konsultavo. Esu jai dėkingas už kelis itin vertingus patarimus, kurie leido palengvinti procedūros eigą ir atlikti ją dar geriau ir paprasčiau. Kiekviena procedūra užtruko maždaug po 3 valandas. Dabar jau galiu pasakyti, kad abi operacijos praėjo labai sėkmingai - po dienos pacientai jau galėjo džiaugtis naujais laikinais dantimis, kuriuos pasibaigus gijimo laikotarpiui pakeisime nuolatiniais.

- Kokį įspūdį profesorei paliko per operacijas talkinusio klinikos personalo darbas? Ar pakako jų žinių ir profesionalumo? - Abi implantavimo procedūros atliktos naudojant intraveninę nejautrą, kurią profesionaliai turi atlikti anesteziologas. Profesorė buvo sužavėta operacijose talkinusio klinikos anesteziologo bei viso procedūrose dalyvavusio klinikos personalo darbo. Sakė nesitikėjusi tokio aukšto pasirengimo.

- Minėjote, kad naudojote naujausios kartos ilguosius skruostikaulinius implantus. Kuo jie ypatingi? - Su ilgaisiais skruostikauliniais dantų implantais dirbu jau keleri metai. Lietuvoje yra tik keli specialistai, kurie naudoja šiuos specialius implantus. Juos taikant galima išvengti ilgos ir sudėtingos kaulo priauginimo procedūros, su kuria dantų atkūrimas gali užtrukti net iki dvejų metų. Bet ne visi pacientai gali ir nori laukti tiek laiko, todėl esant poreikiui vietoj įprastų implantų naudojame ilguosius skruostikaulinius dantų implantus. Procedūros eiga ta pati, kaip ir sriegiant įprastus implantus: implantuojama ir iš karto tvirtinami laikini dantys. Vėliau jie pakeičiami nuolatiniais. Per implantavimo procedūras, kurias atlikome drauge su profesore Ch. Malevez, naudojome naujausios kartos ilguosius dantų implantus. Tik praėjus kelioms savaitėms po profesorės vizito šie implantai buvo oficialiai pristatyti Lietuvoje ir pasaulyje. Šie implantai turi patobulintą dizainą, todėl dar geriau įsitvirtina skruostikaulyje.

- Profesorės Ch.Malevez vizitas Lietuvoje buvo trumpas - ar spėjo ji susidaryti nuomonę apie mūsų šalies odontologijos rinką? - Profesorės vizitas buvo tikrai per trumpas, kad galėtų susikurti kokią nors nuomonę. Kalbėjomės labiau apie bendras tendencijas. Didžiausią profesorės susirūpinimą kelia bandymai komercializuoti dantų atkūrimo procesą, užmirštant nuoširdaus asmeninio bendravimo su pacientais būtinybę. Išvažiuodama ji mums palinkėjo likti tokiems, kokie esame. Dabar esame komanda, kuri siekia to, kas dantų gydymo, atkūrimo srityje ir mus supančioje aplinkoje yra geriausia. Stengiamės nesustoti, tobulėti ir siekti aukščiausių rezultatų. Patikinau ją, kad pirmojoje vietoje mums visada bus žmogus ir būtinybė maksimaliai pažinti jo poreikius, suprasti jo lūkesčius bei norus, kuriuos išpildyti yra mūsų profesinė pareiga.